Az EU meghosszabbította az Oroszország elleni gazdasági szankciókat
Az uniós kormányfők - köztük Orbán Viktor - egyhangúlag döntöttek az intézkedés meghosszabbítása mellett.
Az uniós kormányfők - köztük Orbán Viktor - egyhangúlag döntöttek az intézkedés meghosszabbítása mellett.
Kiújultak a harcok Ukrajnában a Donyecktől mintegy 60 kilométerre délre térségben hétfőre virradóan. Petro Prosenko elnök utasította a fegyveres erők vezérkarát: értesítsék az EBESZ megfigyelői misszióját, valamint Oroszország képviselőit a koordinációs központon keresztül arról, hogy a szakadárok megsértették a minszki megállapodásokat.
Április óta a szakadárok tüzérségi támadásai megduplázódtak az ukrán védelmi miniszter szerint, február 15-e óta pedig több mint négyezerszer szegték meg a tűzszünetet, amiből 120 alkalommal lakott településekre nyitottak tüzet.
Az utóbbi 24 órában is többen meghaltak a kelet-ukrajnai oroszbarát szakadárokkal folytatott harcokban, a válság rendezésével foglalkozó csoport újra ülésezik a fehérorosz fővárosban.
Az orosz elnöknek egyáltalán nem mindegy, hogy a fontos tárgyalások alatt milyen székben ül. Ha túl alacsony a szék, akkor Vlagyimir Putyin alacsonynak tűnik, ha túl magas, akkor lelóg a lába. A februári minszki tárgyalásokon a fehérorosz elnök osztotta be az ülésrendet, és majdhogynem kihúzta a széket Putyin alól.
Mintegy 300 ukrán van az oroszbarát szakadárok fogságában a Donyec-medencében - közölte az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) fogolycserével megbízott központjának vezetője, Jurij Tandit.
Joe Biden amerikai alelnök és Petro Porosenko ukrán elnök szerda este megbeszélték, hogy az Oroszország elleni nemzetközi szankciók sorsát össze kell kötni az ukrán válság rendezését célzó minszki béketerv teljesítésével.
Az ukrán válság rendezését célzó minszki megállapodások betartására szólította a konfliktusban érintett feleket szerdán az amerikai és a német külügyminiszter.
Második napja Budapesten van Philip Hammond brit külügyminiszter. A magyar külügyminiszterrel a bevándorlók kérdéséről, az ukrán válságról és az Iszlám Állam elleni harcról is beszéltek, majd közösen szólítottak fel "minden felet" a minszki megállapodás betartására.
Kijev addig nem tudja megkezdeni a nehézfegyverek kivonását a február 12-i minszki megállapodásban kijelölt ütközőzónából, amíg a szakadárok lövik az ukrán katonák állásait.
Az ukránok szerint az oroszok és az oroszbarát szakadárok megszegték a minszki alku részeként elfogadott tűzszünetet. Azt viszont cáfolták, hogy az ukrán katonák sorra állnak át Debalcevénél.
Merkel, Hollande és Putyin telefonon egyeztetett, és szerintük betartják a tűzszünetet, annak ellenére, hogy éjfél óta egy területen már 60 alkalommal lőttek a szakadárok az ukránokra. Debalceve város környékén egy falut is megpróbáltak bevenni.
Egy szakadár vezető kifejtette a Reutersnek, hogy azért lőhetnek a tűzszünet ellenére, mert Debalceve az övék.
A német konzervatívok szerint Merkel olyan jól kezelte az ukrán válságot, hogy megérdemelne egy Nobel-békedíjat.
A szombat éjfél óta életben lévő tűzszünet ellenére 10-szer a szakadárok tüzérsége is lőtt Ukrajna felé.